W końcu zebrałam się do posumowania zajęć z przedsiębiorczości ze studentami biotechnologii. Postanowiłam podzielić to podsumowanie na kilka części:
1. Zrealizowany materiał
2. Odbiór zajęć przez studentów
3. Moje wrażenia

Ad. 1 – Zrealizowany materiał
Poruszane w trakcie zajęć tematy miały za zadanie nakreślić proces od zawiązania się zespołu, jego integrację, proces wymyślania pomysłów i ich kształtowania, rozmowy z potencjalnymi klientami, do pracy nad modelem biznesowym, marketingiem oraz próbą zainteresowania pomysłem inwestorów. Te zagadnienia udało się przerobić na pomysłach z branży BIO/Life Science, które grupy studentów same wymyśliły.
Moim zdaniem obrane podejście pozwoliło skupić się na rzeczywistych problemach i wyzwaniach, które pojawiają się przy realizacji konkretnych idei. Zrobiliśmy również jedne warsztaty z Lean Management i jedno spotkanie tematyczne – jak powinno wyglądać CV i jak wypaść dobrze na rozmowie o pracę.

Większość studentów na początku semestru stwierdziło, że we własnym biznesie najważniejszy jest pomysł i pieniądze na start. W trakcie zajęć poczuli na własnej skórze, że sam pomysł i pieniądze to nie wszystko. Jest wiele aspektów, które należy brać pod uwagę, np. zdanie potencjalnego klienta, od którego może zależeć powodzenie biznesu. Czy mówienie o pomyśle w prosty, ciekawy sposób, tak by zainteresować nim innych.

IMG_20131008_103825
Tworzenie zespołów.

IMG_20131105_090135
Praca w zespołach.

IMG_20131105_100823
Prototypowanie.

IMG_20131105_100906
Praca z klientem.

IMG_20131105_100518
Praca z klientem.

IMG_20131029_092905_
Praca nad rozwojem modelu biznesowego.

IMG_20131126_090807
Model biznesowy.

Ad. 2 – Odbiór zajęć przez studentów
Tu chętnie poproszę studentów o komentarze pod postem albo uzupełnienie ankiet w USOS:-)
Proszę o szczere wypowiedzi co było dobre, a co wymaga poprawek:-)

Ad. 3 – Moje wrażenia
Na pierwsze zajęcia szłam z ogromnym entuzjazmem i głową pełną pomysłów. Studenci otrzymali pakiet informacji o dolinie Krzemowej, technikach, które będziemy stosować i o tym, że te zajęcia będą inne niż wszystkie (i mam nadzieję, że tak było:-).
Dużo też rozmawialiśmy o ich oczekiwaniach. Co uderzyło mnie na początku, to ich brak zainteresowania przedsiębiorczością, realizacją własnych pomysłów na biznes, brak pomysłów na życie po studiach (a to przecież ostatni rok przed końcem studiów). No i na początku zerowy entuzjazm:-)
Myślę, że to podejście zmieniało się w miarę kolejnych zajęć. Praktycznie wszystkie były warsztatami, zatem nie było zbyt wiele czasu żeby się nudzić czy spać (niestety zaczynaliśmy o 8.00, a to nie jest dobra godzina;-).

Myślę, że bardzo pozytywnie studenci odebrali zajęcia związane z oceną ich własnych CV i symulowanymi rozmowami kwalifikacyjnymi. To przecież będzie pierwsza rzecz, którą zaczną realizować po studiach.

Bardzo ucieszyła mnie reakcja na moją prośbę o udział w konkursie Zacznij.biz. Na 4 grupy zgłoszenia wysłały aż 3, a nie ukrywam, trzeba było przygotować trochę opisów projektu. Jedna grupa wzięła udział w profesjonalnych warsztatach w Warszawie (I Innowatorium, Lewiatam Business Angels).

IMG_20131129_135815

img_8504
I Innowatorium Zacznij.biz. Źródło: http://www.zacznij.biz.pl/innowatorium-i

img_8817
I Innowatorium Zacznij.biz. Źródło: http://www.zacznij.biz.pl/innowatorium-i

Jedna grupa odważyła się zaprezentować pomysł w formie prezentacji przed jury złożonym z inwestorów i ludzi biznesu (http://www.zacznij.biz.pl/jury-konkursu). Dzięki odwadze i determinacji znaleźli się w gronie pięciu wyróżnionych prezentacji, przez co dostali możliwość udziału w Gali Finałowej w Centrum Nauki Kopernik. Tam mogli porozmawiać z potencjalnymi inwestorami i zareklamować pomysł i produkt. Myślę, że było to dla nich ciekawe przeżycie i spora nauka. Mam nadzieję, że będą dalej rozwijać pomysł i kiedyś odważą się na założenie firmy.

img_4528
Gala Finałowa Zacznij.biz. Źródło: http://www.zacznij.biz.pl/galeria-finalowa-2014

img_4716
Gala Finałowa Zacznij.biz. Źródło: http://www.zacznij.biz.pl/galeria-finalowa-2014

Podsumowując, uważam, że studenci zrozumieli procesy związane z rozwojem pomysłów na własny biznes. Dowiedzieli się gdzie mogą szukać wsparcia i jak o nie walczyć. Zasiałam im w głowach większą otwartość na możliwości i pewnie dzięki temu łatwiej im będzie podejmować ryzyko i w przyszłości zakładać własne firmy. Za to trzymam kciuki! Na pewno, ta grupa ustawiła przyszłym rocznikom poprzeczkę dość wysoko:-) ale przecież o to chodzi!

Reklamy